RADOSNA VIJEST - br. 101
Sarajevo, 27.02.2015

Svjedočanstvo vjere krvlju poškropljeno

Salvadorski nadbiskup sluga Božji Oscar Romero

Na popisu mučenika svete Crkve uskoro bi se trebalo naći još jedno ime. Prema vijesti agencije Fides, Crkva u Salvadoru s posebnom je radošću primila vijest da je papa Franjo odobrio proglašenje Dekreta o mučeništvu salvadorskog nadbiskupa sluge Božjeg Oscara Romera.

Naime, 3. veljače, papa Franjo primio je u privatnu audijenciju pročelnika Zbora za proglašenje svetih kardinala Angela Amata, te Kongregaciji dao dopuštenje za proglašenje Dekreta o mučeništvu sluge Božjega Arnolfa Oscara Romera Galdámeza, nadbiskupa San Salvadora, koji je ubijen 24. ožujka 1980. iz mržnje prema vjeri – „odium fidei“. Iako se još ne znaju pojedinosti o svečanosti kao ni točan dan proglašenja Dekreta, vjernici se već raduju tomu činu koji bi se trebao dogoditi u San Salvadoru, glavnom gradu Salvadora. Kako javlja agencija Fides, salvadorski je predsjednik Sánchez Cerén već dao upute svojim suradnicima da se osnuje tim koji bi u suradnji s Katoličkom Crkvom organizirao svečanost proglašenja blaženim mons. Romera.

Podsjetimo: Sansalvadorski je nadbiskup Arnolf Oscar Romero Galdámez ubijen u trenutku slavljenja svete Mise samo zato što je odlučno stao u obranu obespravljenih, siromašnih i progonjenih, te pozvao i svoje svećenike da se za takve zauzimaju. Unatoč brojnim prijetnjama, ostao je vjeran svojim stavovima i blizak siromašnima i ugnjetenima. Na prijetnje je jednostavno odgovarao: „Da, ubit će mene, ali ne će ubiti istinu“. Zaista, istinu se ne može ubiti, i kada se nju želi ubiti, ona jednostavno uskrsne. Tu veliku istinu potvrđuje sam Gospodin koji je jedina Istina iz koje crpe snagu, ne samo svjedoci vjere nego i brojni Isusovi nasljedovatelji.

Ubijeni pastoralni djelatnici 2014.

Prema izvješću agencije Fides tijekom 2014. godine u svijetu je ubijeno 26 pastoralnih djelatnika; troje više u odnosu na prethodnu 2013. To je već šesta godina uzastopno da je najveći broj pastoralnih djelatnika ubijen u Americi. Posljednjih 10 godina u svijetu je ubijeno 230 djelatnika među kojima su trojica biskupi. Tijekom 2014. godine u svijetu je ubijeno 17 svećenika, 1 redovnik, 6 redovnica, 1 bogoslov i 1 laik.

Razumljivo je da ovdje nisu ubrojeni umrli od ebole, gladi ili zbog siromaštva. Uz to, ovi se brojevi ne odnose samo na misionare „ad gentes“ nego na sve ubijene pastoralne djelatnike.

Broj ubijenih pastoralnih djelatnika, po kontinentima i zemljama, izgleda ovako:

U Americi 14 (12 svećenika, 1 redovnik i 1 bogoslov): 5 u Meksiku, 3 u Venezueli, 2 u SAD, 1 u Kanadi, 1 u Kolumbiji, 1 u Nikaragvi i 1 u Peruu;
U Africi 7 (2 svećenika, 5 redovnica): 3 u Burundiju, 2 u Centralnoj Afričkoj Republici, 1 u Južnoj Africi i 1 u Tanzaniji.
U Aziji 2 (1 svećenik i 1 redovnica): 1 u Siriji i 1 u Maleziji.
U Oceaniji 2 (1 svećenik i 1 laik): obojica u Papui Novoj Gvineji.
U Europi 1 (1 svećenik): u Italiji.

Dan svjedoka vjere

Sjećanje na poginule pastoralne djelatnike, te istinske svjedoke vjere, posebno se, od 1993., obilježava na dan smrti nadbiskupa Romera 24. ožujka svake godine. Svi su kršćani svete Crkve toga dana pozvani u molitvi sjetiti se svih ubijenih svjedoka vjere, kojih ima i s ovih naših prostora, a koji su svoj život položili radi vjere u Isusa. Među njima je o. Vjeko Ćurić OFM (ubijen 1998. u Ruandi) te s. Lukrecija Mamić, ančela (ubijena 2011. u Burundiju). No toga ćemo dana moliti i za sve kršćane koji trpe, pate i umiru iz ljubavi prema Kristu. Takvih je jako puno, osobito u zemljama Azije i Afrike u kojima bukti islamski fundamentalizam i terorizam, gdje kršćani svakodnevno stoje pred izazovom patnje i smrti. I Sveti Otac često poziva na molitvu za mir u tim zemljama gdje se ratuje i gdje mnoštvo nevinih svakodnevno strada.  

U audijenciji 16. veljače s predstavnicima Škotske reformirane crkve, kako prenosi Radiovatican, papa Franjo, osvrćući se na ubojstvo libijskih kopta, rekao je: Dopustite mi izraziti duboku žalost. Danas sam pročitao o pogubljenju 21 koptska kršćanina. Govorili su samo: „Isuse, pomozi mi“. Ubijeni su samo zato što su kršćani. Krv naše braće kršćana svjedočanstvo je koje vapi. Bilo da su katolici, pravoslavci, kopti ili luterani, nije važno: kršćani su! I krv je jednaka. Krv ispovijeda Krista. Podsjećajući još jednom na važnost „ekumenizma krvi“, papa je Franjo naglasio: „Mučenika ima među svim kršćanima“.


Piše: don Ivan Štironja

Tiskaj    Pošalji